SON YAZILAR
Lomography Başlangıç Rehberi: Bölüm 4: Filmler

Lomography Başlangıç Rehberi: Bölüm 4: Filmler

Film ve Makina Keşfetme:

         Analog fotoğrafçılığa ilk başladığımda benim için en önemli şeyin kullandığım makinadan sonra film seçmek olduğunu anladım. Çektiğim fotoğrafların renklerinin ve dokusunun en önemli belirleyicisinin film olduğunu anlamam uzun sürmedi. Özellikle canlı renklere olan bağlılığımdan dolayı en sevdiğim yöntem, pozitif (dia) film kullanıp, negatif yıkatmak. Buna da cross processing deniyor.

            Aslında burda film tiplerini biraz açsam iyi olur. Negatif ve dia (pozitif) olmak üzere iki tip filmden bahsedebiliriz. Kendi tarifimle anlatırsam ; Negatif film, banyo edildikten sonra elinize alıp ışığa tuttuğunuzda şekilleri görebildiğiniz ama renklerin olmadığı üzeri delikli film. Dia film ise, o küçük filmlerde renklerin de olduğu film türü, yani pozitif. İkisinin de yıkama şekilleri farklı. Negatif filmler C-41 yıkamayla, dia filmler E-6 yıkamayla banyo ediliyor.

                Şimdi; eğer pozitif (dia) film kullanıp, fotoğrafçıya yıkamayı negatif filmlere yapilan C-41 uygulamasını yapmasını söylerseniz çapraz film banyosu yaptırmış oluyorsunuz. Bu da saturation’ı yüksek fotoğraflar elde etmenizi sağlar. Kullandığınız her dia film farklı cross processing sonuçları verecektir. Örnek vermek gerekirse, Lomography X-pro 100′ün baskın rengi mavi, X-pro 200′ün yeşildir. O yüzden hangi markanın hangi modelini seçtiğinize göre değişen bir sonuç elde edeceksiniz.

Elimizde şöyle güzel bir kaynak var film almadan önce bakabileceğimiz.

 Lomography.com’da yukarıdaki bardan Photos bölümünden Films’i seçersek şöyle film etiket bulutuyla karşılaşıyoruz.
 Burdan herhangi bir tanesini tıklarsak o film etiketiyle eklenmiş tüm fotoğraflara ulaşabiliyoruz. Burdan da View popular photos yaparsak bu filmle çeklilmiş en popüler fotoğrafları yani en çok like almış fotoğrafları görebiliyoruz.

Tabi, bu fotoğrafların hangi makinayla çekilmiş olduklarını, fotoğrafların sayfalarına girdiginizde sağ tarafında bulunan bilgi kutucuğundan inceleyebilirsiniz.         Madem filmlerden bahsediyoruz 120 ve 35mm film farkından da bahsetme zamanı gelmiş demektir. 35 mm film benim küçüklüğümden hatırladığım klasik 36 poz çeken kenarları delikli delikli olan film çeşidi. 35 mm ismi de film boyunun 3.5 cm olmasından geldiği bir süre önce öğrendiğim bir bilgi. Bu filmi ancak 35mm film çekimi yapan kameralarda kullanabilirsiniz. 120 film ise kare fotoğraflar çekmeyi sağlayan bir film türü. Bir filmde 12 poz bulunuyor. Bu filmi sadece orta format fotoğraf makineleriyle kullanabilirsiniz. 35mm den avantajı daha büyük bir alana fotoğraf çektiğinden dolayı çok daha ayrıntılı fotoğraflar elde ediyorsunuz. Yıkama konusunda sanırım yıkatacak yer sıkıntısı yaşanabiliyormuş eskiden bu format için, ama ben hiç yaşamadım. Sirkeci’de bir çok yer olduğu gibi, benim her zaman gittiğim ve her konuda bilgilerine güvendiğim Atabay merkez iş hanının içindeki Pamuk Ticareti önerebilirim.

           Şimdi, konumuza geri dönecek olursak 120 ve 35mm filmleri kameramıza uygun olarak, ister negatif ister dia olarak kullanıyoruz. Peki hangi makineyi alsam acaba diye düşünürken, kamera tiplerini araştırırken, bu kameralarla nasıl fotoğraflar çekebilirim, nasıl sonuçlar elde ederim diye düşünürken bunların örneklerini görmek için yararlanabileceğimiz bir diğer kaynak ise az önce filmler icin uyguladığımız taktiği uygulayabileceğimiz üstteki yeşil bardan Photos bölümünden Cameras ‘ı seçmek olsun bu sefer. 

          Tabi, sadece bu en popüler etiketlere bağli kalmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz what are you looking for? kısmına aradağınız bir kelimeyi girerek de arama yapabilirsiniz.

   Mesela, Diana yazıp arattığımızda çıkan kısımda diana sözcüğünü içeren farklı tag’lere tıklayarak arama yapmaya devam edebiliyorsunuz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Scroll To Top