SON YAZILAR
Film Tarihi Yeniden Yazılıyor: Dünya’nın İlk Renkli Filmi Keşfedildi

Film Tarihi Yeniden Yazılıyor: Dünya’nın İlk Renkli Filmi Keşfedildi

İngilitere’nin National Media Museum’um tozlu raflarında keşfedilen film rulosunun Dünya’nın ilk renkli filmi olduğu anlaşıldı.

BBC gelişmeyi film tarihinde bir devrim olarak belirtmekte. Bu keşiften önce ilk renkli film 1906 yılında Kinemacolour tekniğiyle George Albert Smith tarafından üretilmişti.

Bu keşif ingiliz Edward Raymond Turner’ın 22 Mart 1899 yılında patent başvurusunda bulunduğu teknik ile üretilmiş. Ancak bu keşiften önce Turner’ın çalışmalarının başarısız olduğu düşünülmekteydi. 1903 yılında 29 yaşında vefat eden  Turner’ın başarısı 100 yıl sonra National Media Museum tarafından yapılan zahmetli çalışmalar sonrasında ispatlanabildi.

Standart filmlerden farklı deliklere sahip filmi yeniden yaratmak için müze çalışanları özel parçalar üreterek her kareyi tek tek 35mm filme aktarıp oradan da dijital işlemlerle filmi ortaya çıkarmayı başarmışlar.

Her kareyi 3 renk filtreden geçirerek filme kaydeden Turner’ın film rulosuna bakıldığında sadece siyah beyaz görünmesine karşın her karenin yanına işaretlediği renklerle müze çalışanlarına yol göstermiş oldu.

Aşağıdaki videodan National Media Museum tarafından hazırlanan görüntüleri izleyebilirsiniz.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Scroll To Top