SON YAZILAR
AnalogMecmua İstanbul Radyoevine sahip çıkıyor!!

AnalogMecmua İstanbul Radyoevine sahip çıkıyor!!

Ülke tarihimiz açısından çok önemli bir kurum olan, tarihi belleğimizin çok önemli bir kısmına ev sahipliği yapmış olan ve yapmaya devam eden Trt İstanbul Radyosunun İstanbul-Harbiye’deki binası maalesef tehlike altında.

http://www.yurtgazetesi.com.tr/images/haberler/trt_istanbul_radyosu_bmye_veriliyor_h20065.jpg

BM’nin Türkiye’de bina arayışına girdiğini ve buna karşılık BM’ye Radyoevi’nin gösterildiğini öğrendik.

1945 yılında yapılan proje yarışması sonucunda İstanbul Radyosunun stüdyo ihtiyacını karşılamak üzere ‘Radyoevi’ olarak tasarlanan bu özel binanın elimizden alınmaya çalışılmasına itiraz ediyoruz. Çünkü bu bina yalnızca TRT çalışanlarına değil herekse aittir.

60 yılı aşkın bir zamandır aklınıza gelebilecek hemen hemen her müzisyenin,bestecinin, güftecinin ve çok daha fazlasının kapılarından girip çıktığı, altın değerinde kayıtların yapıldığı ve saklandığı bu bina yerine BM’ye yeni veya başka bir bina pekala tesis edilebilir.

Pek çok Avrupa ülkesi tarihi boyunca yayınlanan plaklarını resmi bir kurum olan ‘Diskotek’ binalarında saklarlar. Bizde böyle bir kurumun olmaması sebebiyle pek çok özel plak ve kayıt kaybolmuştur. İstanbul Radyoevi aynı zamanda bu eksiği de bir nebze hafifletmiştir.

Türkiye’nin en büyük diskoteğine sahip sayısını bilmediğimiz kadar çok plak, taş plak, makara bant, kaset ve Cd ile aynı zamanda ülke diskoteğimiz haline gelmiş olan bu bina anıtsal bir binadır ve toplumsal tarihimizin ortak bir parçasıdır.


İstanbul Radyosu Tanıtım videosu

TRT İstanbul radyosu çalışanları İstanbul Radyoevi’ne sahip çıkmak amacı ile bir kampanya başlattılar ve ilk olarak 4 Ekim 2012 saat 13.30 da Radyoevi önünde toplanarak seslerini duyarlı insanlara duyuracak ve kendilerini ifade edecekler.

Biz AnalogMecmua olarak bu kampanyayı sonuna kadar destekliyor ve arkasında duruyoruz. Müziğine, kültürüne, değerlerine, geçmişine dolayısı ile geleceğine sahip çıkan tüm duyarlı insanlara bu kampanyada kolaylıklar diliyoruz..

Konu ile ilgili haber için:

http://www.mimarist.org/gundem/2452-radyoevimizi-vermiyoruz-basin-aciklamasina-cagri.html

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Scroll To Top