SON YAZILAR

Analog Time-Lapse ile Zaman Yolculuğu

Analog filmcilik dijital dönemde halen varlığını sürdürmeye devam ediyor. Filmlerini ısrarla 35mm de çeken bir çok ünlü yönetmen dijitalin istedikleri sonuçları vermediği iddiasında.

Daha önce amatör 8 yada 16mm analog film izlememiş kişiler ilk izlediklerinde hissettikleri duyguyu zaman makinesine binme ve o dönemden bir kesite şahit olma olarak tarif etmekte.

Özellikle kalabalık alanlarda çekilmiş amatör filmler dönemin kıyafetleri, arabaları gibi bir çok konuda bilgi sunmakta.

Joel Fletcher, Peter Jackson ve Tim Burton gibi ünlü yönetmenlerle çalışmış bir animasyoncu. Yıllardır boş vakitlerinde deneysel sinema türünde 16mm Bolex Analog Kamerasıyla çektiği filmler hazırlamakta.

People Patterns 1980 yılında Kodachrome Super8 filme çekildi. Ve bizi 1980 yılına Wisconsin Universitesinin kampus hayatına ve Madisonın şehir merkezine götürüyor.

Mall Mania ise 1990 yılında 16mm üzerine Bolex marka kamera ile çekildi. 1989-1990 yılında Los Angeles taki bir alışveriş merkezine götürüyor bizi.

THE WANDERER 16mm ile Madison, Wisconson da çekildi.

MIRAGEyine 16mm ile 1982 pikselasyon tekniği kullanılarak çekildi.

In ENCOUNTER, animasyon sanatçısının ilk stop motion animasyonu. 1982 tarihli film ortaçağ döneminden iki savaşçının uzaylılara karşı dünyayı savunma mücadelelerini anlatıyor.

Çok yakında AnalogMecmua koleksiyonundaki 8mm filmleri dijital ortamda paylaşmaya başlayacağız içinde Boğaziçi Köprüsü açılışından Türkan Şoray, Ayhan Işık gibi ünlü isimlerin filmlerinin kamera arkasına kadar bir çok görüntü olan bu arşivi izlerken zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedeceksiniz…

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Scroll To Top