SON YAZILAR
Eirik Russell Roberts’dan El Yapımı 6×17 Panoramik Fotoğraf Makinesi

Eirik Russell Roberts’dan El Yapımı 6×17 Panoramik Fotoğraf Makinesi

“Kendi fotoğraf makinemi kendim yapmak istiyorum.” Kendi elleriyle özel ve eşsiz bir şey yapma isteği bu şekilde doğdu. Düşüncesi kafasında şekillendikten sonra Eirik Russell Roberts, Şili’deki Torres del Paine Milli Parkı’nda 6×17 kamera ile çekilmiş resimlere rastlar ve kendini kaptırır. İşte o zaman nasıl bir fotoğraf makinesi yapmak istediğine karar verir. Tabii söylemesi kolay, işte Eirik’in yolculuğu.

6×17 fotoğraf makinesi pek de nadir bulunan bir model değil. Fuji ve Linhof’un da bu kategoride ürünleri var ancak fiyatları çok da cezbedici değil. Eirik’in ilk düşüncesi iki adet 6×9 kameradan istediği modeli yaratabilmekti. “Emin değildim. Ne kadar kötü durumda olsalar da eski bir kamerayı parçalarına ayırmaya elim gitmedi,” diyor Eirik. Hızlı bir çözüm üremediği için biraz amacından saparak ilk “Kendin Yap” (DIY) projesini 4×5 geniş formatlı kamera üzerinde gerçekleştirir.

4×5 kamera yapmanın avantajı, 120 filmlik bir ruloyu içine sığdırmasının kolay olması ve akabinde 6×12 panoramik görüntüler alınabilmesi. Eirik ilk girişimi için el yapımı, çiçek saksısından çıkma ahşap gövde kullanır.

Yapması aşağı yukarı kırk saatini alan bu makineye kusursuz demek zor. Örneğin, yükseltilmiş vizör sebebiyle, film üzerine düşen görüntü oldukça farklıydı. Ayrıca, bir ışık sızıntısı resimlerin çoğunu mahvediyordu. Ama en önemlisi, lensin doğru mesafede olmamasından dolayı Eirik bir türlü doğru görüntü odağını ayarlayamıyordu. En sonunda, tüm bu sorunları halladerek tamamen düzgün çalışan ergonomik bir 4×5/6×12 kamera üretmeyi başardı.

4×5/6×12 kameranın son versiyonu.

İlk projesinin başarılı olmasının ardından, Eirik asıl amacını, yani 6×17 panoramik fotoğraf makinesini yapmak için yola koyulur. “Bir gece, ahşap kutularındaki iki Kanyak şişesine bakarken bu fikir tekrar alevlendi bende. Bu kutular panoramik kamera yapmak için iyi birer başlangıç noktası olarak gözüktüler gözüme”. Ve gerçekten bu kutulardan biri 6×17’lik film haznesinin temelini oluşturdu. Lens olarak ise Eirik, 4×5 kamerada kullandığının aynısını kullandı: bir Linhof lens yuvası ve Fuji SW 90 mm f8 lens.

 

Eirik’in yine halletmesi gereken bir kaç mesele karşısına çıkar. Her film üzerinde özel bir emülsiyon (duyarkat) kalınlığı vardır. Eğer film emülsiyonunun yeterli kalınlıkta olmamasından dolayı baskı plakası film düzlemini doğru mesafede tutamazsa, doğru odağı bulmak mümkün olmaz. Eirik makinesinin en düzgün Kodak emülsiyonu ile çalıştığını fark eder.

 

Eirik’in yaptıklarıyla ilgili daha fazla bilgiye ve görsele ulaşmak isterseniz, kendisinin flickr hesabına ya da bloguna göz atabilirsiniz.

Eirik tarafından bu makinelerle çekilmiş bazı fotoğrafları merak ediyorsanız:

“The Shed” – 6×12

“The Castle #5″ – 6×17

“Trees” – 6×17

“Sande Bay” – 6×17

“Silver Waters” – 6×17

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Scroll To Top